Seryjna produkcja niskim kosztem, czyli kilka słów o zaletach toczenia CNC

Seryjna produkcja SABNER

Toczenie CNC to coraz częściej wykorzystywana metoda obróbki metali. Przy obecnym stopniu zaawansowania procesów technologicznych, firmy produkcyjne poszukują sposobów na optymalizację kosztów. Dotyczy to w szczególności produkcji masowej, gdy proces obróbki musi być ujednolicony i bardzo dokładny. Wykorzystanie urządzeń bazujących na działaniu systemów komputerowych, pozwala na połączenie uzyskiwania wysokiej jakości obróbki, z jednoczesnym zmniejszeniem kosztów. 

Czym jest toczenie CNC?

 

Toczeniem nazywa się taką obróbkę materiału, która opiera się na usuwaniu jego nadmiaru, co pozwala osiągnąć pożądany i idealny kształt bryły, na przykład kuli, walca czy stożka. Metoda CNC (z ang. Computerized Numerical Control) to precyzyjna metoda obróbki skrawaniem, w której sam przebieg toczenia zostaje zautomatyzowany dzięki zastosowaniu mikrokomputera, który zostaje zintegrowany z częścią sterującą urządzenia. Tym samym sama tokarka jest sterowana numerycznie. W procesie toczenia, obrabiany przedmiot wprowadzany jest w ruch obrotowy, natomiast narzędzie skrawające wykonuje prostoliniowy ruch posuwowy.

W przeciwieństwie do urządzeń ręcznych tego typu, proces sterowany jest komputerowo, więc nie wymaga manualnych interwencji ze strony operatora. Wśród czynności ręcznych pozostaje zatem jedynie uzbrojenie maszyny, zamocowanie materiału oraz wywołanie odpowiedniego programu i ustawienie go na poziom zerowy. W trakcie obrabiania elementy ruchome znajdujące się w obrabiarce, są stale korygowane i przywracane do ułożenia określonego w założeniach programu. Oznacza to również ciągłe porównywanie wartości wyjściowych, do tych rzeczywiście osiąganych w maszynie. Jakie są zatem zalety związane z wykorzystaniem toczenia CNC?

Seryjna produkcja części metalowych

Specjalizujemy się w wydajnej produkcji komponentów precyzyjnych na automatach tokarskich

Toczenie CNC – Precyzja i powtarzalność

 

Wśród głównych zalet tej technologii trzeba wymienić niezwykłą dokładność oraz powtarzalność wykonywanych części, co czyni tę metodę tak pożądaną w kontekście produkcji seryjnej. Uzyskane części są doskonałym odwzorowaniem zakładanych projektów, co pozwala na wytworzenie całej serii takich samych produktów. Przy okazji minimalizowane są jakiekolwiek błędy, co sprawia ogromny problem w przypadku obróbki ręcznej. Części obrabiane z wykorzystaniem toczenia CNC charakteryzują się bardzo wysoką jakością uzyskiwanych powierzchni, które nie wymagają późniejszego, dodatkowego wykańczania. Przykład wykorzystania technologii toczenia cnc prezentuję poniższy film. Wpływa to na skrócenie całego procesu i zużycie mniejszej ilości materiału. Jednocześnie warto zaznaczyć, że metoda ta może być wykorzystywana do obróbki różnego rodzaju materiałów, zarówno tych sztucznych, jak i metalowych, takich jak choćby żeliwo, stal czy mosiądz.

Toczenie CNC – Szybkość i oszczędność

 

Maszyny wykorzystujące toczenie CNC wpłynęły na znaczne usprawnienie całego procesu obróbki metali. Jest to optymalne rozwiązanie zarówno względem produkcji mało-, jak i wielko-seryjnej. Czas wytworzenia nawet skomplikowanych części jest znacznie krótszy niż przy obróbce ręcznej, jednocześnie przy znaczącym ograniczeniu ewentualnych błędów. W praktyce oznacza to zatem zaoszczędzenie zarówno czasu, jak i samego materiału – z tego względu toczenie CNC jest wydajniejsze i bardziej ekonomiczne.
Wyeliminowanie potencjalnych błędów czy utraty surowca oznacza redukcję niepotrzebnych kosztów, ponadto skrócenie czasu obróbki również wpływa korzystnie na ekonomię produkcji. Jednocześnie poprawie ulega samo bezpieczeństwo na stanowisku pracy, gdyż operator nie będzie miał bezpośredniej styczności z przedmiotem w samym procesie obrabiania.

Wnioski

 

Dzięki regulowaniu parametrów skrawania z pomocą komputera, wydłuża się także żywotność samego narzędzia skrawającego. Liczne zalety tej metody sprawiają, że jest ona coraz częściej wykorzystywana w różnych gałęziach przemysłu, gdzie odbywa się produkcja seryjna.