Nowoczesne trendy w rozwoju współczesnej obróbki CNC

Obróbka cnc

Nowe technologie dają nowe możliwości – i zmieniają sposób, w jaki producenci radzą sobie z konwencjonalnymi operacjami.

Nowoczesna technologia rozwija się w tak dynamicznym tempie, że wstrząsa światem komercyjnym. Od uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji po Internet Rzeczy i przetwarzanie w chmurze, nowe technologie dają nowe możliwości, ale także zmieniają sposób, w jaki producenci radzą sobie z konwencjonalnymi operacjami.

Tak właśnie dzieje się również w świecie obróbki CNC. Kiedyś chodziło o tradycyjne precyzyjne metody obróbki metali, ale od tego czasu niemal wszystko się zmieniło. Wiele nowych procesów obróbki obiecuje wprowadzić różne korzyści, w tym lepszą wydajność, niższe koszty operacyjne, bardziej ekologiczne i przyjazne środowisku rozwiązania oraz – oczywiście – większą precyzję zadań.
Aby naprawdę zrozumieć, dokąd zmierza świat obróbki CNC, warto rozważyć niektóre z nowych trendów. Oto niektóre z nadciągających zmian, które prawdopodobnie będą miały znaczący wpływ na obecny stan obróbki skrawaniem CNC.

Poszukujesz dostawcy precyzyjnych części metalowych?

Oferujemy precyzyjną obróbkę CNC. Specjalizujemy się w toczeniu metali w tym stali nierdzewnej, aluminium oraz mosiądzu.

Internet Rzeczy


Inteligentniejsze, zdalnie sterowane rozwiązania – Internet Rzeczy, obejmuje inteligentne, połączone urządzenia (w tym inteligentne czujniki), aby poprawić kontrolę nad różnymi urządzeniami i zapewnić więcej informacji. Uzupełnia również systemy automatyzacji, dzięki czemu procesy mogą być w pełni usprawnione i zarządzane na nowe sposoby.

Różne maszyny mogą wtedy działać autonomicznie, wymagając jedynie ludzkiej ingerencji lub nadzoru, gdy coś pójdzie nie tak. Jednak piękno Internetu Rzeczy i podobnych technologii polega na tym, że systemy te mogą wysyłać niezbędne ostrzeżenia i dane na długo przed zdarzeniem niepożądanym. Ta wiedza wstępna jest w dużej mierze zasługą strumienia danych w czasie rzeczywistym, który nieustannie napływa i jest analizowany w locie.

Kierownicy projektów i ekipy konserwacyjne mogą nadążyć za sprzętem w bardziej precyzyjnym czasie. Oznacza to, że mogą zaradzić problemom przed przejściem do trybu offline lub wywołaniem wad w przetwarzanych towarach i materiałach.
Jeśli i kiedy pojawi się problem z wynikami, rzetelne informacje dostępne za pośrednictwem Internetu Rzeczy mogą prowadzić do szybszego rozwiązania problemu. Ostatecznie zapewnia znacznie płynniejszą i wydajniejszą pracę.

Internet rzeczy Sabner

Obróbka wiązką laserową

 

Obróbka wiązką laserową – ta innowacyjna i stosunkowo nowa metoda jest termicznym procesem usuwania wiórów lub materiału, znanym również jako LBM. Wiązka lasera o wysokiej energii skupia się na przedmiocie obrabianym lub elemencie, a energia cieplna przenosi się na docelową powierzchnię. Poprzez stopienie i odparowanie usuwane są metalowe lub niemetaliczne materiały docelowe.

Inżynierowie mogą również wdrożyć proces spawania, okładzin, trawienia, obróbki powierzchni, wiercenia i cięcia. Jest często używany do cięcia szkła bez stopienia lub zmiany otaczających krawędzi i powierzchni.
Obróbka wiązką laserową jest coraz szerzej stosowana w produkcji, szczególnie w przypadku materiałów z włókna węglowego i bardziej trwałych kompozytów. Zasługuje na swoje miejsce na liście, ponieważ lasery są tak futurystyczne, jak to tylko możliwe. Gdy zaczniesz dyskutować na temat praktycznego zastosowania laserów – jak w LBM – jasne jest, że masz przewagę.

Produkcja przyrostowa lub drukowanie 3D


Produkcja przyrostowa lub drukowanie 3D – AM i 3DP eksplodowały w świecie przemysłowym. Pierwsze drukarki zostały zaprojektowane do pracy wyłącznie z tworzywami sztucznymi i materiałami typu ABS, ale od tego czasu technologia przeszła długą drogę. Dziś mogą tworzyć produkty i komponenty z różnych surowców, w tym z betonu, drewna, stali oraz coraz większej liczby metali, stopów, ceramiki i materiałów kompozytowych z metalową osnową. Najbardziej ekscytującym trendem związanym z tą technologią jest obróbka hybrydowa: obejmuje ona zarówno tradycyjną obróbkę CNC, jak i rozwiązania drukowania 3D w celu usprawnienia rozwoju produktu. Producenci mają znacznie większą kontrolę nad tworzonymi przez siebie towarami i mogą wprowadzać zmiany w locie, co oznacza większą elastyczność dookoła. Cały proces jest szybszy, wydajniejszy i niezwykle dokładny w porównaniu do tradycyjnych metod obróbki skrawaniem. Ponadto wytwarzanie addytywne zmienia docelową lub źródłową lokalizację, w której odbywa się produkcja. Materiały i komponenty można drukować bezpośrednio w miejscu pracy za pomocą przenośnej (ale równie wydajnej) drukarki. To samo dotyczy produktów konsumenckich, dzięki czemu producenci mogą tworzyć towary bliżej klienta niż kiedykolwiek wcześniej. Ponadto pozwala producentom wprowadzić niespotykany dotąd stopień personalizacji.

Zautomatyzowane systemy wykończeniowe

 

Zautomatyzowane systemy wykończeniowe – po obróbce skrawaniem, zmianie rozmiaru lub modyfikacji metali i drewna konieczne może być wykończenie ich zewnętrznej warstwy lub powierzchni, aby uzyskać błyszczący, bardziej wypolerowany wygląd.
Chociaż w tej przestrzeni dokonano pewnych postępów, procesy są nadal względnie takie same jak zawsze. Nawet wiele nowych metod wciąż wykorzystuje spójny, wysoce powtarzalny proces. Właśnie tam sprawdza się automatyzacja, częściowo dzięki dzisiejszym technologiom.
Obsługiwane za pomocą robotów systemy wykończeniowe mogą zmienić cały proces, rewolucjonizując jakość i wydajność całego przemysłu. Na przykład zrobotyzowane systemy obróbki strumieniowo-ściernej oferują niezrównaną poprawę jakości wyjściowej, wydajności, wszechstronności i ogólnego bezpieczeństwa. Rozwiązania te wskazują kierunek, w którym zmierza przemysł, w kierunku bardziej wydajnego i zautomatyzowanego środowiska.

Niestandardowe metody obróbki

 

Niestandardowe metody obróbki – obróbka wiązką laserową nie jest jedyną nowością w obróbce, która pojawiła się ostatnio. Inne metody tworzenia obejmują:
• Obróbkę elektrochemiczną (ECM)
• Obróbkę ultradźwiękową lub obrotową obróbkę ultradźwiękową (RUM)
• Nagniatanie wałkiem
• Obróbkę strumieniem wody lub cięcie strumieniem wody (WJM)

Każda z nich jest realizowana inaczej i oferuje specyficzny, skuteczny efekt zalety konwencjonalnego procesu obróbki. Na przykład cięcie strumieniem wody jest bardziej subtraktywnym procesem zaprojektowanym w celu przycięcia lub zmniejszenia dużych materiałów i części. Z drugiej strony, obróbka elektrochemiczna i polerowanie wałkowe również są odejmujące, ale dotyczą znacznie mniejszych materiałów i regulacji.

Przygotowanie na przyszłość

 

Przygotowanie na przyszłość – producenci niekoniecznie muszą wdrażać te technologie i trendy od razu, ale wyraźnie konieczne jest zrozumienie przyszłości, w którą zmierza ich przemysł. Inteligentne, połączone i wysoce zautomatyzowane systemy są zdecydowanym wyborem dla wielu procesów, szczególnie tych wysoce powtarzalnych. Przekazywanie prostych i powtarzalnych zadań pracownikom ludzkim nie ma sensu, zwłaszcza gdy zaawansowana technologia może szybciej i wydajniej prowadzić pracę.
Oczywiście te rozwiązania nie zastępują całkowicie ludzkich pracowników. Zamiast tego sprzęt i robotyka będą współpracować z ludzkimi odpowiednikami, aby wspólnie ulepszyć przemysł.